Medyada nefret söylemi

27 Kasım 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bu haftaki yazısının bir bölümüne " medyada nefret söylemi" örneklerine yer verdi...

"Hrant Dink Vakfı'nın hazırladığı, bu yılın mayıs-ağustos aylarını kapsayan "Medyada nefret söylemi izleme raporu" açıklandı. Rapor, bu dönemde ulusal, etnik ve dini kimlikleri hedef alan toplam 1910 yazı ve haber tespit etmiş.

Nefret söylemi içeren yazı ve haberlerin "hedef gruplara göre dağılımı"nda birinci sırada Yahudiler geliyor, onları sırayla Suriyeliler, Yunanlar, Ermeniler, Rumlar, Hıristiyanlar, gayrimüslimler ve diğer gruplar izliyor.

Suriyelilerin bu denli hedef haline gelmesinin nedeni "Kriminal olaylarla anılmaları, terörle özdeşleştirilmeleri, toplumda gerginlik ve tehdit kaynağı olarak gösterilmeleri" imiş. Demek ki, Suriyeli sığınmacılara yönelik tepki ve olumsuz bakışta medyanın da payı var.

Hürriyet de bu dönemde Suriyeli sığınmacılarla ilgili haberler nedeniyle eleştirilmişti. O nedenle nefret söylemi içeren yazı ve haberlerin dağılımına merakla baktım. Ulusal basında Yeni Akit 85 içerik ile birinci sıradaydı, onu 84 içerik ile Milli Gazete izliyordu. Nefret söylemi taşıyan içerik sayısı Sözcü'de 26, Türkiye'de 24, Yeni Şafak'ta 22, Star'da 18, Aydınlık'ta 18, Akşam'da 12, Habertürk'te 11, Milliyet'te 7, Posta'da 6, Sabah'ta 5, Vatan'da 5'ti. En az nefret söylemi birer yazı/haber ile Cumhuriyet ve Birgün gazetelerindeydi.

Hürriyet, nefret söylemi içeren 6 haber ile sonlarda yer almıştı. Bunların da sadece ikisi Suriyeliler hakkındaydı. Kuşkusuz Hürriyet'te bu sayının sıfır olması gerekli ama yine de tablodaki yerine bakınca çok kötü değil.

Tabii bir de Suriyeli sığınmacılar hakkındaki olumlu yaklaşım içeren haber ve yazılar var. Bunlar raporda yer almıyor doğal olarak. Zeynep Bilgehan'ın, "Mülteci değil işadamıyız" ve "Mülteciler işbaşında", İpek Yezdani'nin "Suriyeli sanatçılar", Banu Tuna'nın "Suriyeli çocuklarımız" ve "Suriyeli elitler de kaçacak" ile internette yayınlanan "Suriyeliler hakkında söylenen 7 yalan" da bu tür haberlerden sadece hatırladığım örnekler..."

Yazının tamamını okumak için tıklayın