Çinlilere kebabı sevdiren Mengenli

02 Aralık 2017 Cumartesi  |  GÜNLÜK

Uzun süredir yurtdışında Türk mutfağını temsil eden Mengenli aşçı Birol Dinçli'nin Çin'de kurduğu lokantasıyla ödül kazandı.

Babası ve dedesi de aşçı olan, Mengen Anadolu Meslek Lisesi mezunu Dinçli, daha sonra ABD ve Fransa'da eğitim almış, ardından da sırasıyla İsviçre, Rusya, Yunanistan  ve Kazakistan'daki uluslararası otellerde aşçı ve aşçıbaşı olarak çalışmış.

Dinçli, yurtdışındaki yedinci durağı olan Çin'e bir kaç yıl önce giderek Şenjen kentinde mesleğine etmiş. Derken, bundan yaklaşık bir yıl önce Bus Grill Turkish Steakhouse'u kurmuş. Dinçli, Medya Günlüğü'ne, "Kurduğumuz lokanta beklediğimizin üstünde ilgi gördü. Bence bir ülkenin tanıtımı yemek kültürüyle başlar"dedi.

Bus Grill Türkish Steakhouse, daha birinci yılını doldurmadan That's PRD Food and Drink yarışmasında Çin, Japon ve Fransız mutfaklarını geride bırakarak halkın oylarıyla birinciliği elde etmiş. Lokantanın mönüsünde lahmacun, kuzu şiş, patlıcan kebab, Adana ve alinazik de bulunuyor.

Dinçli'nin kariyeri boyunca konuk ettiği yabancı ünlüler arasında Vladimir Putin, Angela Merkel, Nicolas Sarkozy, Nursultan Nazarbayev, Bill Gates, Warren Buffet ve Luciano Pavarotti bulunuyor. Türk konukların arasında ise Abdullah Gül, Hüsnü Özyeğin ve Ferit Şahenk de yer alıyor.