Her yer Moskova!

09 Aralık 2017 Cumartesi  |  GÜNLÜK

Rusya'nın başkenti Moskova elbette "kıyaslanamayacak kadar güzel" ama dünyada "tek" değil! Tüm dünyada Moskova adını taşıyan 30 kadar şehir ve köy var. Kulağa şaşırtıcı gelse de, bunların 20'den fazlası Amerika Birleşik Devletleri'nde. Rusya'daki Moskova sayısı ise başkent hariç 3. Aynı adı taşıyan bu yerleşim birimleri Tver, Pskov ve Kirov vilayetlerinde.

İşte RBTH derlemesine göre, gezginlerin karşısına çıkabilecek 7 Moskova:

1. En Avrupalı Moskova Belçika'nın Ghent şehrinde. Yerleşim birimine Moscou adı Napolyon savaşları sırasında bölgede konaklayan Rus ordusunun anısına verilmiş.

2. Avrupa'daki en eski Moskova ise Polonya'da 1418'de kurulan Moskwa. Varşova'ya 130 kilometre mesafedeki kasabanın nüfusu sadece 110.

3. Dünyada komünizmin en çok taraftar bulduğu ülkelerden biri Hindistan. Sovyetler Birliği'nden esinlenen Hindu komünistler bir yerleşim birimine Moscow adını vermiş. Köyde yaşayan Hinduların bazılarının adı Lenin, Gagarin, Kruşçev, Brejnev ve Puşkin.

4. Bir Moskova da İskoçya'da var. Asıl adı Moss-hall ya da Moss-haw olan yerleşimin adı yine Napolyon savaşlarının anısına değiştirilmiş. Kasaba Kırım Savaşı'ndan sonra Rus mültecilere de ev sahipliği yapmış.

5. ABD'deki 20 Moskova arasında en kalabalık olan Idaho eyaletindeki 24 bin nüfuslu Moscow kasabası. Kasabanın neden bu adı taşıdığı belli değil. Muhtemelen kimse merak edip araştırmamış!

6. Moscow, Pennysylvania'nın 1850'lerde Rusya'dan göç eden Luteryen bir papaz tarafından kurulduğu tahmin ediliyor.

7. Tennesse'deki Moscow kasabası ise Amerikan İç Savaşı'na ev sahipliği yapmış yerlerden biri. Kasabada şimdi Moskova Savaşı (the Battle of Moscow) anısına bir anıt-kompleksi var.

(TürkRus.Com)