S-400'de son viraj

12 Aralık 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Ankara, pazartesi akşamı bir kez daha Türk-Rus zirvesine sahne oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak geldiği Ankara'da, Kudüs konusunda ABD'ye ve İsrail'e Türkiye ile "ortak mesaj" verdi ve görüş birliği ifade etti. Ayrıca Erdoğan S-400 konusunda bu hafta netleşme olacağını söylerken, Putin kredi konusunda anlaşma sağlandığı mesajını verdi. 

Zirvenin ardından Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, askeri teknik işbirliği alanında ilgili anlaşma imzalandıktan sonra Türkiye'ye kredi sağlanacağını belirtti. Sputnik'in aktardığına göre Siluanov, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin her şeyi söyledi, koşullar onaylandı, evraklar imzalanacak. Anlaşma imzalandıktan hemen sonra kredi sağlanacak" dedi. Böylece S-400'lerin Rusya'dan kredi ile alınacağı bildiriliyor. Kontrat bedelinin 2 milyar dolar civarında olduğu daha önce medyaya yansımıştı.

Bu arada Türkiye-Rusya ve İran liderlerinin yakın gelecekte Soçi'de bir kez daha "Suriye zirvesi" için buluşacakları açıklandı.

Hem iki liderin başbaşa görüşmeleri, hem de heyetler arasındaki görüşmeleri Ankara-Moskova hattında stratejik işbirliği yolunda önemli bir adım olarak vitrine çıktı. 

Bu arada iki lider görüşmeler sonrası basına açıklama yaptı ama gazetecilerden yine soru almadan salondan ayrıldı.

Putin dün saat 19.15'de Ankara'ya geldi. Esenboğa havaalanına Mısır'dan gelen Putin, doğrudan Beştepe'ye hareket etti. Burada Erdoğan Putin'i kapıda karşıladı ve birlikte basın mensuplarına verilen fotoğrafın ardından 19.45'de görüşme başladı. Liderler 21.30'da basının karşısına çıkarak canlı yayında açıklama yapmaya başladı.

Erdoğan, Kudüs konusunda Putin ile yanı görüşte olduklarının altını çizdi.

Erdoğan ayrıca S-400 konusunun bu hafta yapılacak heyetler arası görüşmelerle netleşeceğini söyledi.

Putin de "dostum" diye hitap ettiği Erdoğan'a teşekkür etti.

Rus lider ticari  ilişkilerin ilk 9 ayda yüzde 36 arttığını ve 15 milyar dolar hacme uılaşıldığını vurguladı.

Putin geçen yıl 866 bin olan Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının şu an 4,5 milyonu atığını belitti.

Askeri teknik işbirliğine de değinen Putin,  bu alanda Türkiye'ye kredi açılması konusunda anlaşıldığını açıkladı

Sputnik'in derlediğine göre liderlerin açıklamaları şöyle:

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye Rusya ilişkileri her geçen gün daha da güçleniyor. Bu ziyaretler ve telefon görüşmelerimizle ortak bakış açıları geliştirmeye çalışıyoruz.

Siyasi seviyedeki bu ahenk iktisadi ve beşeri ilişkilerimize de yansıyor. İkili ticaret hacmimiz 2017'nin ilk 10 ayı itibariyle büyük artış göstermiştir.

Bu yıl 4.5 milyon Rus turist ağırladık. 2018'de daha da artacaktır.

Ele aldığımız konular arasında Kudüs de vardı. ABD'nin kararı tüm dünyada büyük bir infial uyandırdı. Müslümanlarla beraber, Hıristiyanları ve aklı selim Yahudileri hayal kırıklığına uğrattı. Haftasonu protestolarda İsrailli askerler 4 Filistinliyi şehit etti. Gazze uçaklarla bombalandı. İsrail yangına körükle gitmeye devam ediyor.

Bugün Suriye'deki durumu da ele aldık. Ne gibi ilave adımlar atabileceğimizi de istişare ettik. Suriye'de kalıcı çözüm bulunması amacıyla Cenevre'de yürütülen sürece katkı sağlayacağız.

Bu ziyaretin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

S-400 konusuyla alakalı olarak da ilgili arkadaşlarımız bu hafta içerisinde bir araya gelerek bu işi neticelendirecektir."

Putin'in açıklamalarından satır başları:

"Ortadoğu meselesi ve Suriye meselesini de ele aldık. Ülkelerimiz sıkı işbirliği içerisindeler.

Ankara ve Moskova arasındaki işbirliği başarılı şekilde devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ocak'tan Eylül'e kadar ticaret hacmimizin yüzde 36 oranında arttığını konuştuk. Bütün bunlar ortak kararlarımız sayesinde olabildi.

Suriye'deki durumu ele aldık. 

"Suriye'de siyasi çözüm konusunda Soçi'de yapılan üçlü zirvede vardığımız mutabakatın yerine getirilmesini görüştük. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi hazırlıklarını görüştük. 

Bu yılın sonunda yapılacak Astana'yı da görüştük.

Suriye'nin neredeyse tamamı teröristlerden temizlenmiş durumda. Gerekirse, Suriye'de teröristlere yeniden yanıt veririz. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılacak olanlar, Suriye anayasasını ve BM gözetiminde seçimler yapılmasını ele alacaklar. Astana sürecinin garantör ülkeleri olarak ateşkes konusunda değerlenmelerde bulunduk.

Erdoğan'ın bu konudaki katkılarını takdir etmek istiyorum. Rusya ve Türkiye, 2018'in başında Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ni organize etmek için çalışmalar yapıyor.

Türk Akımı, planlı bir şekilde ilerliyor. Bu projenin hayata geçirilmesi, Türkiye'nin enerji güvenliğini artıracak.

Rusya'dan Türkiye'ye turist akını artıyor, bu yıl 4 milyondan fazla Rus turist Türkiye'de tatil yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kararı, barış çabalarını baltalayabilecek bir karar. Kudüs'ün statüsüyle ilgili karar mutlaka İsrail ve Filistinli tarafların müzakeresiyle alınmalıdır. Trump'ın kararı, bölgedeki durumu düzeltmeye katkı sunmuyor, krize çözüm bulma perspektifine zarar verebilir.

Türkiye'de yapılacak İslam Liderler Zirvesi'ne Rusya gözlemci ülke olarak katılım sağlayacak. Bu konuda görüşmelerimizi sürdüreceğiz.

Sayın Erdoğan iki gün sonra İstanbul'da yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı konusunda beni bilgilendirdi. Rusya gözlemci olarak bu toplantıya katılacaktır.

Biz iyi komşuluk temelinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

(TürkRus.Com)