Medyada erişim engelleme rekoru

19 Aralık 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, bu haftaki yazısının bir bölümünü internet medyasının karşılaştığı "erişim engelleme" sorununa ayırdı:

"Hürriyet.com.tr'deki arkadaşları bugünlerde en çok uğraştıran konulardan biri erişim engelleme kararları.

Zira günde en az 10-15 erişim engelleme kararı geliyor dersem abartmış olmam. Sanırım diğer haber siteleri de benzer durumda.

Bunun nedeni de Türkiye'nin hemen her yanındaki sulh ceza hâkimliklerinin erişim engelleme başvurularını neredeyse otomatik olarak kabul etmesi. Yayıncı kuruluşun görüşünü almadan, hatta çoğu kez yayından kaldırılması istenen içeriği bile yeterince incelemeden engelleme kararı verip, Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne (ESB) gönderiyorlar. Haber siteleri de engelleme kararlarını oradan öğreniyor, savunma imkânı bulamadan kararları yerine getirmek zorunda kalıyor. Hatta bazen ESB doğrudan kendisi, haber vermeden o sayfalara erişimi engelliyor.

Hâkimlerin 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınlarla İlgili Yasa'ya dayanarak verdiği bu kararlara yedi gün içinde itiraz mümkün. Ama itirazların kabul edildiği pek de görülmedi bugüne değin.

Erişim engelleme kararlarının garipliklerine bir örnek vereyim. Nurana Bagieva adlı oyuncu, rol aldığı diziden çıkarılınca bir gazeteye "öpüşme sahnesinde oynamayı kabul etmeyince bir ölüm sahnesi yazıp kendisini diziden attıklarını" söylemiş. Sonra da kariyerine zarar vereceği kaygısına kapılmış olsa gerek ki birçok sitede yer alan bu söyleşiyi ortadan kaldırmak istemiş.

Sildirmek istediği kendi sözleri. Yalan yok, yanlış yok ama Ankara 7. Sulh Ceza Hâkimliği hemen kabul etmiş isteğini. Aralarında hurriyet.com.tr'nin de bulunduğu 129 web sayfasına erişim engelleme kararı vermiş. Gerekçesi de "Bagieva'nın kişilik haklarının ihlal edilmesi"! Anladığım, Bagieva söyleşi yaparak kendi kişilik haklarını ihlal etmiş...

Aynı söyleşinin yer aldığı 29 internet sitesi için erişim engelleme isteğinin reddedilmesi de enteresan. Hâkimlik "aynı içerik olduğunu tespit edememiş". Oysa içeriğin aynı olduğu başlıklarından bile belli. Tek farkları ufak tefek sözcük değişiklikleri yapılmış olması...

Erişim engelleme kararlarıyla ilgili garip örnek çok. İnsan hakları hukukçusu akademisyenler Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak, hemen her gün ilginç erişim engelleme kararları paylaşıyor sosyal medyadan. Akdeniz, Anayasa Mahkemesi'nin, "yetersiz gerekçelerle erişim engelleme kararı verilmesinin basın özgürlüğüne aykırı olduğu"na dair kararına dikkat çekiyor, "erişim engellemede dünya rekoru kırıldığını" vurguluyor.

Yine de erişim engelleme kararları hız kesmiyor. Biliyorsunuz, booking.com ve Wikipedia'ya erişim hâlâ yasak ülkemizde..."

Yazının tamamını okumak için tıklayın