Karlov'un gerçekleşmeyen arzusu

28 Aralık 2017 Perşembe  |  GÜNLÜK

Geçen yıl düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, uzaya giden ilk insan olan ünlü Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin'in bir anıtının Ankara'da açılmasını arzu ettiği ortaya çıktı. 

Geçtiğimiz günlerde Rossiyskaya gazetesi Karlov'u 9 yaşındayken Gagarin'le gösteren bir fotoğraf yayınlamıştı. 

Eşi Marina Karlova Medya Günlüğü'ne yaptığı açıklamada Gagarin anıtının öyküsünü şöyle anlattı:

"Andrey Karlov'un 1962 yılında Sovyetler Birliği'nin Kahire Büyükelçiliği'ndeki okulda eğitim aldığı dönemde Gagarin o okulu ziyaret etmişti. Andrey diğer öğrenciler ile birlikte çok mutlu olmuştu. Çünkü Gagarin'i hepimiz çok seviyorduk, bugün de öyle. Gagarin tüm öğrencilerle tek tek ilgilenmişti. Andrey bana, ' Gagarin'i bizzat görmek büyük bir olaydı, benim için bayramdı' demişti. Daha sonra Gagarin, Andrey'e birlikte çektirdikleri toplu fotoğrafı hediye etti. Fotoğrafta ' Andrey Karlov'a Yuri Gagarin'den hatıra' yazıyordu. Bu fotoğraf ailemizin çok değerli bir parçası. Andrey de bu fotoğraftan onur duyuyordu. Bu nedenle Gagarin'in anıtının Ankara'da bir parkta açılmasını arzu ediyordu. Bu girişim tabii aslında Ankara'daki Rus Kültür Derneği'ne ait ama Andrey de derneğe bu konuda çok yardımcı oldu. Fakat gerekli izin çıkmayınca anıt Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği binasına konuldu. Hatta elçilikte anıtın açılışında tören de yapılmıştı. Bence Andrey'in arzuladığı gibi Gagarin'in anıtının Ankara'da bir parka yerleştirilmesi çok güzel olur."

Ankara'da faaliyet gösteren Rus Kültür Derneği Başkanı Larisa Lutkova-Türkkan da, Medya Günlüğü'ne, Gagarin'in anıtının Ankara'da bir parka konulması için dernek olarak geçmişte bir çok kez girişimde bulunduklarını anlattı. 

Lutkova-Türkkan, "Andrey Karlov bu arzumuza çok ilgi gösterdi. Anıtın Ankara'ya yerleştirilmesi için bize destek ve yardımda bulundu. Hatta 2016 yılında Gagarin'in uzaya çıkışının 55. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde anıtın Ankara'da düşündüğümüz bir parka konulmasını istemişti. Ama gereken izni alamadık"dedi.

Rus Kültür Derneği Başkanı, anıtın Ansera İş Merkezi'ne yakın parka ya da Park Vadi'ye konulmasını arzu ettiklerini, Karlov'un da aynı görüşü paylaştığını anlattı.

Lutkova-Türkkan, "Andrey Karlov kendisi de anıtın Ankara'da açılması için Türk mercilerine yazılı başvuruda bulundu. Ayrıca diğer Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerin Ankara büyükelçiliklerini de bu konuda dayanışmaya davet etti. Onlar da Karlov'a çok destek oldu. Hatta Karlov gibi Türkiye Dışişleri'ne yazı da gönderdiler. Ama maalesef bir sonuç çıkmadı... Dolayısıyla derneğimizin ve Andrey Karlov'un bu ortak arzusunun gerçekleştirilmesini çok istiyoruz"dedi.

Girişimlere rağmen Gagarin anıtı bir parka konulamayınca Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği binasına yerleştirilmiş,  törene Karlov da katılmıştı. 19 Kasım 2016'daki törenden tam bir ay sonra Karlov suikaste kurban gitmişti.

Fuad Seferov, Moskova