Rusya'da yılın en çok satan kitabı

31 Aralık 2017 Pazar  |  GÜNLÜK

Dedektif romanları yazarı Tatyana Ustinova'nın (fotoğrafta) "Kaderle Selfi" (Selfi s sudboy) kitabı Rusya'da 2017'nin en çok satan yapıtı oldu.

Forbes dergisi Ustinova'nın yazdığı "köy polisiyesi"nin 81 bin kopya sattığını aktardı. Bu arada bir başka ilginç nokta, George Orwell'ın diktatörlük altında yönetilen bir toplumu anlattığı "1984" adlı romanına talebin belirgin bir biçimde artması.

Bir Rus köyünde işlenen cinayeti çözmeye çalışan bir fizik profesörünü merkeze alan roman Rusya doğasından peysajlar ve ev yemeği betimlemeleriyle okuru şaşırtmayı başarıyor. Forbes dergisine göre, roman "daçada okunmak için birebir".

Yılın en çok satan ikinci kitabı 76 bin 600 adetlik satış rakamıyla Dina Rubina'nın Kocakarı Rüzgarı (Babniy veter) romanı oldu. İngiliz yazar Jojo Moyes'in Rusçaya Mutluluk Nerede Yaşar (Gdye jivyot şastye) adıyla çevrilen The Peacock Emporium kitabı da 60 bin 900 adetlik satış rakamıyla en çok satan üçüncü kitap oldu.

Forbes 2017'de Rusça okurların ilgisinin açık bir şekilde daha edebiyat dışı eserlere ve ciddi romanlara doğru kaydığı gözlemini paylaşıyor.

Son olarak dergi eski tarihli kitaplar arasında George Orwell'ın 1984 romanına talebin belirgin bir biçimde arttığını yazıyor. Orwell totaliter ütopyaları eleştirdiği romanı Sovyetler Birliği gezisinden sonra yazmıştı.

(TürkRus.com)