Provokatif haber nasıl yapılır...

22 Şubat 2018 Perşembe  |  MENTOR

Hürriyet'in internet sayfası başlık atmış: Fenerbahçeliler çok kızacak!!!!!!

Neymiş, bayrak olayı imiş.

Şimdi bu haberi yapan adamlar sporda şiddet ve kalite sorunu diye sayfalarca yazı yazıp saatlerce televizyonda ahlak dersi verecekler.

Fenerbahçeli'nin kızdığı falan yok, şu anda tek konsantrasyonu seçim, başka bir şey konuşulmuyor bile ama medya uzun süredir özlediği bir kavga çıkarıp bundan rating devşirmeye çalışıyor. Yani Hürriyet'in haberi kışkırtıcılık ve şiddet daveti; sadece Hürriyet değil hepsi öyle. Melo şöyle küfretti, Volkan böyle yaptı manşet, sonra gerginlik. Ucuz rating aslında işe de yaramıyor çünkü böyle yaparak "hizmet satın alacak düzeyde refaha" ulaşmış insanları medyadan uzaklaştırdılar.

Onlar kitap alıyor, yazı okuyor, söyleşi dinliyordu dolasıyısıyla alıcı onlardı ama kaliteli ürün talep ediyorlardı ve onlara bir şey satacak insanın nitelikli olması gerekirdi ama bu çirkinlik başladığında beri onlar çekildi şimdi sadece "tık" gazeteciliği var, onu da yapmak için ilave bir nitelik gerekmiyor, herkes yapabilir veriyorsun birine asgari ücret, bir küfür bulup yayına sokuyor.

Bu yüzden medyada giderek ortalama ücretler düşüyor, çünkü sattıkları ucuz ve kalitesiz, bundan da en çok gazeteciler zarar görüyor. Artık gazetecilik tek başına bir meslek değil, sadece gazetecilik yaparak evinize ekmek götüremiyorsunuz. O yüzden yandaşlık, iş takipçiliği, TFF'nin maaşlı memurluğu, amigoluk, şiddet çığırganlığı gibi yeni meslekler türedi!..