Bulmaca çözer gibi haber okumak

06 Temmuz 2018 Cuma  |  MENTOR

Önce Hürriyet'teki haberden bir bölüm:

"İsrail eski Enerji Bakanı Gonen Segev, İran'a giderek İsrail'e karşı casusluk yapmakla suçlandığı ve Ortadoğu'da gündem olan davada ilk kez bugün hâkim karşısına çıkıyor. Dava üzerindeki basın yasağının dün kısmen kaldırılmasının ardından Segev'in ülkesine karşı yürüttüğü istihbarat faaliyetlerinin casus filmlerini andıran detayları ortaya çıkmaya başladı..."

Linkini yazının sonunda bulacağınız haber böyle devam edip gidiyor.

İyi ama siz hiç böyle bir haber gördünüz mü? İsrailli  Bakan uyuşturucu kaçakcısı mı? Doktor mu?  Bu kadar karanlık biri İsrail gibi güvenlik konusuna herkesten çok önem veren bir ülkede nasıl bakan olmuş? Hem de bir doktor enerji bakanı????

Haberden çok bulmaca gibi, sanırım yabancı bir gazeteden aynen çevirip koymuşlar ancak çevirdikleri gazete bu olayı başından beri takip ettiği ve okurları konuya hakim olduğu için ülkemiz okuyucusuna kafa karışıklığı kalmış, bir de mevcut haberin bile bütünlüğünü bozan kötü bir çeviri.

İnsan gazete okumaya korkuyor çünkü onların eksiğinin neden olduğu kafa karışıklığını gidermek için arama motorları ile uzun süren bir sohbet yapmak gerekiyor.

Gonen Segev aşırı milliyetçi bir partiden parlamentoya girmiş sonra da oyunu iktidara satarak bakan olmuş. Adamın en baştan herkese kazık atacak karakteri varmış, oyunu sattığı anlaşma da ABD aracılığında Mısır ve İsrail arasında imzalanan Oslo anlaşması onun oyu olmasa parlementodan geçmeyecekmiş.

Tabii biz bunları kendi araştırmamız sonucu öğrenebiliyoruz!..

Haberin linki için tıklayın