'Haber paylaşan muhabir'

01 Ekim 2018 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici bu haftaki yazısında, muhabirlerin kendi kurumları dışındaki yerlerle haber ilişkisine girmesini şöyle eleştirdi:

"Twitter'dan yazan Cevat Kaptan adlı okur, bir GSM şirketinin kısa mesajlar üzerinden abonelerine spor haber ve yorumları veren uygulamasının geçtiği paylaşımı iletti.

Ardından sordu: "İsveç'e Hürriyet mi gönderdi, o şirket mi? Kurumlarına değil oraya çalışıyorlar".

Okurun ilettiği 10 Eylül tarihli paylaşımda "Uluslar Ligi'nde Türkiye, bugün 21.45'te İsveç'in konuğu olacak. Hürriyet muhabiri Ali Naci Küçük A Milli Takım'daki son gelişmeleri Solna'dan bildiriyor" deniliyordu. Küçük de bu metni Twitter'dan paylaşmıştı.

Durumu anlayabilmek için internette, haber siteleri ve sosyal medyada bir tarama yaptım. Küçük'ün bu GSM uygulamasına yaptığı bağlantılar Milli Takım'ın İsveç maçıyla sınırlı değildi. Son iki ayda bu uygulamanın Küçük'ün adının geçtiği altı paylaşımını buldum sosyal medyada:

- "13 Temmuz- Galatasaray İsviçre'de ilk hazırlık maçında nasıldı? Transferde Terim'in aklı kimde? Hürriyet Muhabiri Ali Naci Küçük İsviçre'den bildiriyor.

- 16 Temmuz- Galatasaray'ın İsviçre kampında neler yaşanıyor? Kimler kendini gösterdi, kimler gözden düştü? Hürriyet Muhabiri Ali Naci Küçük açıklıyor.

- 22 Temmuz- Kampın yıldızı kim? Kim hayal kırıklığı yarattı? 16 günlük İsviçre kampında Galatasaray'ı adım adım takip eden Hürriyet Muhabiri Ali Naci Küçük açıklıyor.

- 31 Temmuz- Galatasaray, bugün 20.00'de Yunanistan Şampiyonu AEK karşısına çıkıyor. Transferde Aslan'ın ilk hedefi kim? Terim'in yüzünü güldüren olay ne? Hürriyet Muhabiri Ali Naci Küçük, Atina'dan bildiriyor.

- 5 Ağustos- Süper Kupa finaline saatler kaldı! Galatasaray, Akhisarspor maçına nasıl bir kadroyla çıkacak? Hürriyet Gazetesi Muhabiri Ali Naci Küçük, Konya'dan aktarıyor".

Bu paylaşımların tümünün altında "...'i indirin, 'Keşfet'ten ... Spor'u takip edin" anonsu yer alıyordu. Ayrıca Küçük'ün bu GSM uygulamasıyla hayli eskiye dayanan ve düzenli bir haber ilişkisi olduğu anlaşılıyor. Zira son aylarda katıldığı bu programların dışında internette geçen yıllara ait programların duyuruları da var. Örneğin 18 Kasım 2016 tarihli bir spor sayfasında "Riekerink'ten derbi öncesinde şok hamle. Hürriyet Gazetesi Muhabiri Ali Naci Küçük ... Spor'da açıkladı: İki yıldızını yedeğe aldı" bilgisi veriliyordu.

Bu bulgularımı Küçük'e ilettim, ancak yazılmak üzere yanıt vermek istemedi. Okur Temsilcisi olarak Hürriyet'in bir spor muhabirinin başka bir kurumla düzenli haber ilişkisi içinde olmasının etik bir davranış olmadığı kanısındayım. Hürriyet muhabiri haberini Hürriyet'e verir. Ücret alsa da almasa da başka bir kurumla böylesi düzenli bir ilişki içine girmesi editoryal bağımsızlığını ortadan kaldırır, çıkar çatışmalarına neden olur.

Dahası bu uygulama, hurriyet.com.tr'nin rakibi durumunda. Düşünün, Küçük'ü İsveç ya da Yunanistan'a gönderen Hürriyet, ama o GSM şirketi hiçbir masrafa katılmadan muhabirinden haber alarak Hürriyet ile yarışıyor! Bir de Küçük'ün verdiği özel haberler, "... spor açıkladı" diye rakip spor sitelerinde haber oluyor.

Tabii bu durum Küçük'e özgü değil, bunu biliyoruz. Bazı medya kuruluşlarının muhabir ve yazarları da bu spor uygulaması ile spor radyo-tv'lerine haber veriyorlar. Ama bir yanlışın yaygın olması onu doğru yapmaz.

 HAKARETAMİZ TWEET

Gazeteci Lube Ayar, Hürriyet Galatasaray muhabiri Ali Naci Küçük'ün bir Twitter paylaşımıyla ilgili yorumumu sordu. Daha sonra başkaları da Ayar'ın bu mesajı hakkında benzer sorular yöneltti. Alper Atamer de e-posta gönderdi. Küçük, 19 Eylül gecesi 01.45'te geçtiği paylaşımda, "Allah Kerim Fatih Terim. İtiraz edenin..." diye yazmıştı. Değerlendirmeden önce "Böyle bir tweet atmış mıydınız" diye kendisine sordum. Küçük şu yanıtı verdi: "Ne yazık ki evet. Şampiyonlar Ligi maçının oynandığı gece böyle bir paylaşımım oldu. Yarım kaldığını ve yanlış yerlere çekileceğini fark edip hemen sildim. Bana yakışmayacak ifade tarzı ile yapılan bir paylaşımdı."

Yayın ilkelerimiz açık. Böylesi hakaretamiz bir tweet'i silmek yetmez, düzeltilmeli ya da özür dilenmeliydi. Gerçekten bir gazeteciye yakışmayacak bir paylaşım bu. İfade tarzı dışında yaklaşımı açısından da sorunlu. Futbol gazeteciliğindeki tarafgirlik ve izlenen takımın yöneticileriyle bütünleşmenin sakıncalarını daha önce de yazmıştım. Gazetecinin haber kaynaklarına karşı objektif davranmayacağı görüntüsü de vermemeli."

Yazının tamamını okumak için tıklayın