Putin'i çoşturan Türk gazeteci!

19 Aralık 2014 Cuma  |  MG ÖZEL

Bugünkü gazetelerin çoğunun birinci sayfasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye ile ilgili açıklamaları var.

Dün uluslararası kamuoyunun gözü Putin'i Moskova'da düzenlediği basın toplantısındaydı. Her yıl sonunda düzenlenen toplantıya ilgi bu kez de büyüktü, salonda tam 1259 gazeteci vardı. Doğal olarak bütün gazeteciler Putin'e soru sorma yarışındaydı ama üç saat 10 dakikalık basın toplantısında sadece 53 soru sorulabildi.

Soru sormayı başaran gazetecilerden biri de Cihan Haber Ajansı'nın (CHA) Moskova muhabiri Fuad Seferov'du. Aslında ilginç bir şey oldu ve Seferov'a soru sorması için sözü bizzat Putin verdi. Rusya lideri önünde oturan Seferov'u işaret ederek, ""Önce Türkiye'den gazeteci beyefendiye söz verelim..." dedi.

Peki, Putin karşısındaki gazetecinin Türkiye'den olduğunu nasıl anlamıştı?

Çünkü Seferov'un alnında değil ama önceden hazırladığı kağıtta "Türkiye" yazıyordu. Kağıda Rusça "Turtsiya", yani "Türkiye" yazan Seferov Putin'in dikkatini çekmeyi başardı. CHA muhabiri Avrupa Birliği'nin Rusya'ya uygulanan yaptırımlara katılması için Türkiye'yi ikna edip etmeye çalışmadıklarını sordu, ayrıca Kıbrıs'la ilgili bir soru yöneltti.

Son derece çoşkulu bir şekilde soruyu yanıtlayan Putin şunları söyledi:

"Türkiye'nin yaptırımlara katılması için ikna edilmesi konusunda...Bundan zaten kuşkum yoktu. Ben  Ankara'da Sayın Erdoğan'a dedim ki: 'Belki bazı şeyleri kamuoyu önünde şimdi söylemeye gerek yok.  Kazları ürkütmeyelim, yarın bu tarafa uçmazlar!' dedim. Ama Sayın Erdoğan sağlam adam (krepki mujik sert delikanlı). Bunu yapmadı. Dedim ki, 'Bazı şeyleri ilan etmeyelim'. Ama o düşündü ve dedi ki:  'Hayır. Açıklayalım'. Bu bizim Türk partnerlerimizin tercihiydi. O (Erdoğan) dedi ki: 'Saklayacak şeyimiz yok. Biz kimsenin bir şeyini çalmayı düşünmüyoruz. Biz kendi ikili ilişkilerimiz üzerinde karar veriyoruz.' 

İşte bu sözler,özellikle Erdoğan için söylediği "sağlam adam" ifadesi bugünkü gazetelerde geniş yer aldı.Tabii hiçbir gazete soruyu kimin sorduğunu yazmaya gerek görmedi, hakkını teslim etmedi!

Ama biz kendisini tanıtalım istedik ve Seferov'dan yaşam öyküsünü kısaca şöyle anlatmasını rica ettik:

" 1972 Azerbaycan'da doğdum. 1990-92 yılında Moskova'da Kızıl Ordu'da askerliğimi yaptım. 1992-2003 yıllarında Türkiye'de TÖMER Turkce eğitim, EÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü ve aynı bölümde yüksek lisansı bitirdim. tezim Rusya'de eski SSCB'den sonra devlet medya ilişkileri..2004 yılından itibaren  Moskova'da yaşıyorum. amacım burada gazetecilik yapmaktı. Bir süre inşaat firmasında tercümanlık, ardından Moskova'dali Türkiye Büyükelçiliği'nde tercümanlık yaptım...2008 yıl Nisan'dan itibaren de CHA'nın Moskova muhabiriyim."

Seferov TürkRus.Com'a da soru sorduğu anı anlatırken, "Üç yıldır üst üste Putin'in yıllık basın toplantısına katılıyorum. Her seferinde soru sormak için çok uğraştım, nihayet başardım. Çok mutlu oldum. Hatta başlangıçta biraz heyecanlandığımı da itiraf etmeliyim" dedi.  

Seferov'un öyüsü aynı zamanda azimle, sabırla gazeteci olmak için yılardır mücadele eden bir kişinin başarı öyküsü aynı zamanda...

Bravo Fuad Seferov!

 

19.12.2014

 

Fotoğraf: TürkRus.Com